Odlok o mladini v Mestni občini Ptuj
Uradni vestnik Mestne občine Ptuj, št. 1/2018
ODLOK
o mladini v Mestni občini Ptuj
I. SPLOŠNE DOLOČBE
1. člen
(namen)
S tem odlokom Mestna občina Ptuj ureja položaj in delovanje mladine v Mestni občini Ptuj, zlasti pa opredeljuje pogoje za sodelovanje mladine pri odločanju o za njih pomembnih odločitvah, uresničevanje javnega interesa pri dejavnostih za mlade, sodelovanje med formalnimi in neformalnimi oblikami združevanja mladine, področja delovanja mladine in nosilce mladinskih dejavnosti ter sofinanciranje delovanja mladinskih organizacij.
2. člen
(cilj)
Cilj tega odloka je celovito urediti položaj mladih v Mestni občini Ptuj, opredeliti strategijo razvoja mladih in izboljšati sodelovanje med formalnimi in neformalnimi oblikami združevanja mladih v občini.
3. člen
(definicije)
V tem odloku so uporabljeni naslednji pojmi:
- »Mladina« so vsi državljani Republike Slovenije, državljani držav članic Evropske unije ali tujci, ki živijo, delajo ali se izobražujejo v Mestni občini Ptuj ter so stari med 15 in 29 let.
- »Mladinske organizacije« in »Organizacije, ki izvajajo dejavnost za mlade« so vse nevladne organizacije, ki imajo sedež v Mestni občini Ptuj ali delujejo na območju Mestne občine Ptuj, ter spodbujajo, izvajajo in sodelujejo v lokalnih dejavnostih za mlade.
- »Mladinski svet lokalne skupnosti« - Mladinski svet Mestne občine Ptuj (v nadaljevanju: mladinski svet) je združenje mladinskih organizacij različnih interesnih, nazorskih in političnih usmeritev.
- »Mladinska politika« je usklajen nabor ukrepov različnih sektorskih javnih politik z namenom spodbujanja in lajšanja integracije mladih v ekonomsko, kulturno in politično življenje skupnosti, vključno z ukrepi za spodbujanje razvoja mladinskega dela ter delovanja mladinskih organizacij in drugih podpornih mehanizmov za razvoj mladinskega dela.
- »Mladinsko delo« je organizirana oblika delovanja mladih, v kateri mladi na osnovi lastnih prizadevanj prispevajo k vključevanju v družbo na podlagi krepitve svojih kompetenc ter tako prispevajo k razvoju skupnosti.
II. PODROČJA DELOVANJA MLADINE
4. člen
(področja delovanja mladine)
(1) Področja delovanja mladine v Mestni občini Ptuj so predvsem naslednja:
– prostovoljno delo;
– izobraževanje in usposabljanje za mladinsko delo;
– neformalno izobraževanje;
– mobilnost mladih;
– sodelovanje pri odločanju;
– informiranje;
– socialna kohezija;
– mednarodno mladinsko delo.
(2) Vsa področja delovanja mladine morajo biti dostopna vsem mladim, ne glede na njihov družbeni položaj, starost, narodnost, jezik, raso, državljanstvo, spol, spolno usmerjenost, vrsto šolanja,
veroizpoved in politično prepričanje ali katerokoli drugo osebno okoliščino.
5. člen
(uresničevanje delovanje mladine)
Delovanje mladine se uresničuje:
– z zagotavljanjem pogojev za izvajanje in razvoj delovanja mladine, to je z zagotavljanjem infrastrukture za mlade, prostorov za izvajalce dejavnosti za mlade, izvajanjem ter spodbujanjem programov in projektov za mlade;
– z zagotavljanjem sredstev za sofinanciranje mladinskih programov in projektov v Mestni občini Ptuj.
III. NOSILCI MLADINSKIH DEJAVNOSTI
6. člen
(izvajalci mladinske dejavnosti)
Izvajalci mladinskih dejavnosti so javni zavodi, mladi, organizirani v različnih društvih, organizacijah in neformalnih skupinah, mladinske organizacije, mladinski delavci/ke in ostali zainteresirani posamezniki/ce.
7. člen
(mladinska organizacija v Mestni občini Ptuj)
Mladinska organizacija v Mestni občini Ptuj (v nadaljevanju: mladinska organizacija) je organizacija mladih s sedežem v Mestni občini Ptuj ali organizacija mladih, ki deluje na območju Mestne občine Ptuj, ter izpolnjuje pogoje za članstvo v mladinskem svetu lokalne skupnosti, opredeljene v Zakonu o mladinskih svetih.
IV. SODELOVANJE MLADIH PRI ODLOČANJU V MESTNI OBČINI PTUJ
8. člen
(komisija za mladinska vprašanja)
(1) Župan imenuje Komisijo za mladinska vprašanja Mestne občine Ptuj (v nadaljevanju: komisija za mladinska vprašanja), ki je sestavljena iz 7 članov:
– 3 predstavnike predlaga mladinski svet, od teh treh mora biti najmanj eden predstavnik »organizacije, ki izvaja dejavnost za mlade«;
– 4 predstavnike predlaga župan, od teh štirih mora biti eden zaposlen v pristojnem oddelku Občinske uprave Mestne občine Ptuj, eden pa predstavnik zaposlenih v javnem zavodu Centra interesnih dejavnosti Ptuj (v nadaljevanju: CID Ptuj).
(2) Predsednika in namestnika predsednika izvolijo člani komisije izmed sebe. Mandat članov komisije traja štiri leta in so po poteku mandata lahko ponovno imenovani.
(3) Strokovna, administrativna, tehnična in druga opravila za komisijo za mladinska vprašanja opravlja CID Ptuj.
9. člen
(obravnavanje področja mladine)
(1) Komisija za mladinska vprašanja, kot posvetovalno telo župana, obravnava delovanje mladine v Mestni občini Ptuj in o tem podaja mnenja in stališča. Komisija za mladinska vprašanja predvsem:
– skrbi za razvoj mladinskih dejavnosti;
– sodeluje z Mestno občino Ptuj in organizacijami mladih;
– pripravlja in obravnava strateške in razvojne programe na področju dejavnosti mladih, zlasti pa pripravlja letne in srednjeročne načrte, ki temeljijo na potrebah mladih v občini ter jih usklajuje z nacionalnimi programi, ter oblikuje smernice za dolgoročni razvoj mladinskih aktivnosti v Mestni občini Ptuj;
– pripravlja letni program uresničevanja interesov mladih v Mestni občini Ptuj (v nadaljevanju: program) in spremlja njegovo izvajanje;
– spremlja izvajanje tega odloka in predlaga njegove morebitne spremembe in dopolnitve;
– obravnava mladinsko problematiko in pripravlja pobude za reševanje le-te;
– spremlja izvajanje mladinskih dejavnosti v Mestni občini Ptuj
in
– obravnava druga vprašanja povezana z mladino.
(2) Komisija za mladinska vprašanja v sodelovanju s pristojnim oddelkom Občinske uprave Mestne občine Ptuj, pripravlja letna poročila o delovanju in problematiki mladine v Mestni občini Ptuj in poroča županu.
(3) Komisija za mladinska vprašanja obravnava predloge odločitev organov Mestne občine Ptuj, ki vplivajo na življenje in delo mladih v Mestni občini Ptuj. Za predloge odločitev se štejejo predlogi neposrednih odločitev o mladini v obliki splošnih pravnih, drugih aktov ali sklepov, ki zajemajo predvsem vprašanja mladine.
10. člen
(pravočasnost obveščanja o predlogih odločitev o mladini)
O predlogih odločitev o mladini mora biti komisija za mladinska vprašanja pravočasno obveščena. Predloge neposrednih odločitev komisija obravnava na svoji seji, na kateri oblikuje tudi mnenje, ki ga posreduje pristojnemu organu Mestne občine Ptuj.
V. SOFINANCIRANJE MLADINSKIH DEJAVNOSTI
11. člen
(mladinska dejavnost in programi za mlade)
Sredstva za sofinanciranje mladinskih dejavnosti s strani Mestne občine Ptuj se zagotavljajo v proračunu Mestne občine Ptuj. Sofinancira se:
– delovanje mladinskih organizacij in organizacij, ki izvajajo dejavnost za mlade in
– programe in druge projekte mladinskih organizacij in organizacij, ki izvajajo dejavnost za mlade.
12. člen
(mladinski svet lokalne skupnosti)
(1) Mladinski svet je financiran s strani Mestne občine Ptuj z namenom zagotavljanja kvalitetnega in kontinuiranega delovanja. Sredstva za financiranje delovanja mladinskega sveta so zagotovljena v občinskem proračunu.
(2) Mestna občina Ptuj financira mladinski svet na podlagi predloženega letnega programa dela in finančnega načrta.
13. člen
(letni program mladinskega sveta lokalne skupnosti)
Letni program delovanja iz prejšnjega člena zajema opis načrtovanega projektnega in programskega delovanja mladinskega sveta v enem letu, v skladu z nameni kot so opredeljeni v statutu mladinskega sveta.
14. člen
(poročanje mladinskega sveta lokalne skupnosti)
Mladinski svet dvakrat letno poroča o svojem delu komisiji za mladinska vprašanja, in sicer ob zaključku prvega polletja in ob koncu leta.
VI. STRATEGIJA ZA MLADE V MESTNI OBČINI PTUJ IN DELOVANJE V JAVNEM INTERESU
15. člen
(priprava in sprejem strategije za mlade)
(1) Strategije za mlade v Mestni občini Ptuj (v nadaljevanju: strategija za mlade) je temeljni programski dokument, ki v skladu s tem odlokom opredeljuje prednostne naloge in ukrepe občine za uresničevanje javnega interesa v mladinskem sektorju na ravni lokalne skupnosti.
(2) Pripravo strategije za mlade vodi pristojni oddelek Občinske uprave Mestne občine Ptuj, v sodelovanju s komisijo za mladinska vprašanja. Strategija za mlade se sprejme za obdobje petih let. V
pripravo strategija za mlade se vključi zainteresirana javnost.
(3) Strategijo za mlade sprejme Mestni svet Mestne občine Ptuj in obsega predvsem:
– izhodišča, usmeritve ter cilje delovanja mladih;
– vsebino in obseg posameznih dejavnosti mladih, ki se financirajo ali sofinancirajo iz javnih sredstev;
– vsebino in obseg ukrepov občine za razvoj mladinskega sektorja, ki se financirajo, ali sofinancirajo iz občinskega proračuna
in
– razvojne in strokovne naloge za razvoj mladinskega sektorja v občini.
16. člen
(področja strategije za mlade)
Področja, ki jih v okviru področij mladinskega sektorja obravnava strategija za mlade, so zlasti:
– izobraževanje;
– zaposlovanje in podjetništvo;
– bivanjske razmere mladih;
– zdravje mladih;
– mladi in družba ter
– kultura, ustvarjalnost, dediščina in mediji.
VII. PREHODNE IN KONČNE DOLOČBE
17. člen
(1) Komisija za mladinska vprašanja prične z delovanjem najkasneje v roku 6 mesecev od uveljavitve tega odloka.
(2) Strategija za mlade mora biti sprejeta v roku 18 mesecev od poteka zadnje strategije za mlade.
18. člen
Ta odlok začne veljati petnajsti dan po objavi v Uradnem vestniku Mestne občine Ptuj.