Restavratorski posegi na mestnem obzidju
Predmet investicije je obnova dela mestnega obzidja, ki je trenutno zakrit pred očmi javnosti ter ob tem jasno predstaviti mestni rob, ki ga v današnjem stanju ne prepoznavajo niti občanke in občani mesta Ptuja. Predviden poseg bo poudaril spomeniške kvalitete prostora, v prvi vrsti berljivost in pojavnost mestnega obzidja, ob tem pa tudi zahodnega samostanskega dvorišča.
Namen projekta je ohranjanje in prezentacija kulturne dediščine mesta Ptuj, preprečevanje propadanja kulturne dediščine, dvig ozaveščenosti prebivalcev o pomenu kulturne dediščine, izboljšanje turistične ponudbe mesta Ptuj.
Mestna občina Ptuj si s predvidenim posegom prizadeva za strateško vključitev zapuščenega in zanemarjenega segmenta dediščine v spomeniško in vsebinsko revitalizacijo celotnega območja. Danes delno nedostopno in historično neberljivo območje ima že opisan interpretativno-historični potencial za razumevanje roba dominikanskega samostana, srednjeveškega mestnega jedra in grajeno strukturo izven njega. Konservatorsko-restavratorska obnova obzidja z vsebinsko revitalizacijo zanemarjenega območja bo vključena v razvoja kulturnega turizma, ki se bo povezan z vsebinami arheološkega muzeja s Panoramo (arheološkim parkom), arheološkim depojem odprtega tipa, zgodovinskim arhivom in programom kulturno-kongresnega centra v dominikanskim samostanom ter Grajskim gričem.
Podatki o financiranju
Za izvedbo investicije bo MO Ptuj zagotovila 91.989,36 EUR lastnih sredstev iz občinskega proračuna, ki so in bodo zagotovljena s sprejemom proračuna MO Ptuj za leti 2021 in 2022 ter uvrstitvijo projekta v Načrt razvojnih programov. Mestna občina Ptuj je projekt uspešno prijavila na Javni razpis za izbor kulturnih projektov na področju nepremične kulturne dediščine, ki jih bo v letih 2021–2022 sofinancirala Republika Slovenija (JPR2-SVP-2021-22) in pridobila najvišji možni znesek sofinanciranja. Za izvedbo projekta bo Ministrstvo za kulturo RS zagotovilo 40.000,00 EUR v letu 2022.