Mednarodni dan ozaveščenosti o izgubah hrane in odpadni hrani
29. september je dan, ki je bil s strani Generalne skupščine Združenih narodov in s podporo Organizacije Združenih narodov za prehrano in kmetijstvo (FAO) razglašen za mednarodni dan ozaveščenosti o izgubah hrane in odpadni hrani. Letos ga obeležujemo tretjič zapovrstjo.
V okviru Agende za trajnostni razvoj do leta 2030 so Združeni narodi opredelili pomemben cilj: do leta 2030 prepoloviti količino odpadne hrane na prebivalca v prodaji na drobno in pri potrošnikih ter zmanjšati izgube hrane vzdolž celotne dobavne verige. Temu cilju smo se zavezale tudi države Evropske unije.
Po podatkih Statističnega urada RS v letu 2018 je bilo v Sloveniji proizvedenih okoli 140.000 ton odpadne hrane. Kar 52% odpadne hrane so proizvedla gospodinjstva, 30 % gostinstvo in strežba, 10 % distribucija in trgovina z živili in 8 % proizvodnja hrane (pridelava in predelava).
Na vseh nas je, da prispevamo k bolj trajnostnemu razvoju, z manj izgub in količin odpadne hrane. Spoštujmo hrano, pripravo jedi načrtujno skrbno, zato da čim bolj zmanjšamo zavržke hrane
O rokih trajanja pa lahko preberete na spodnji povezavi:
- Spletna stran Naša super hrana: roki trajanja