Muzejski koledar in novi publikaciji Pokrajinskega muzeja Ptuj-Ormož
V Pokrajinskem muzeju Ptuj-Ormož so izdali koledar za leto 2023 ter dve novi publikaciji:
- ATLETIKA – KRALJICA ŠPORTA NA PTUJU: ZGODOVINSKI RAZVOJ MED LETOMA 1908 IN 2022
Zgodovina ptujskega športa je relativno slabo proučena. V Pokrajinskem muzeju Ptuj – Ormož smo se hitro odločili, da pomagamo mladi avtorici Špeli Chomicki izdati kot elektronsko knjigo njeno magistrsko nalogo o zgodovinskem razvoju atletike na Ptuju. Magistrska naloga je prejela Miklošičevo priznanje za najboljšo zaključno nalogo na Oddelku za zgodovino Filozofske fakultete Univerze v Mariboru za leto 2021.
Monografijo z naslovom ATLETIKA – KRALJICA ŠPORTA NA PTUJU: ZGODOVINSKI RAZVOJ MED LETOMA 1908 IN 2022 je obsežno znanstveno delo, ki sta ga recenzirala dr. Darko Friš in dr. Aleksander Lorenčič. Oba recenzenta sta potrdila, da gre za izjemno delo o zgodovini atletike, ki že presega ptujski okvir in prinaša številna nova spoznanja. Lorenčič je pri tem zapisal »Monografija Špele Chomicki osvetli razvoj organizirane atletike na Ptuju od zametkov v začetku 20. stoletja, ko sta delovali društvi Sokol in Orel, čeprav nista gojili samo atletskih disciplin. Sicer lahko šele po drugi svetovni vojni govorimo o vse večji specializaciji in profesionalizaciji tako v atletiki kot v športu nasploh. Gonilo razvoja atletike je na Ptuju vse do leta 1980 predstavljalo Telovadno društvo Partizan. Atletska sekcija je sodelovala na številnih tekmovanjih, izstopal pa je partizanski mnogoboj. Z leti je sekcija postajala čedalje uspešnejša in na njenih temeljih so 29. februarja 1980 ustanovili Atletski klub Ptuj. Na ustanovni listini AK Ptuj je navedenih še 37 članov. Avtorica dela razvoj kluba obravnava v več smiselnih sklopih. Predstavi ustanovitev AK Ptuj in njegovo delovanje do razpada Jugoslavije, delovanje kluba v obdobjih 1991–2000, 2000–2010 in po letu 2010. Podrobneje osvetli tudi razvoj infrastrukture, ki predstavlja enega od ključnih momentov pri trenažnem procesu in posledično tekmovalnih dosežkih. Poudariti je treba, da je bila leta 2003 izvedena popolna prenova Mestnega stadiona Ptuj s preplastitvijo atletske steze z umetno maso (naslednja PREDGOVOR 5 prenova sintetične prevleke je bila izvedena konec leta 2015) in ureditev nove opreme ter revitalizacija pripadajočih objektov. Leta 2005 je bila prenovljena osrednja tribuna in Ptuj je dobil tudi pokrito štiristezno atletsko dvorano. V letu 2021 je bil atletski stadion ponovno izboljšan in delno prenovljen, med drugim so se v klubu razveselili nove kletke za met kladiva in diska. Klub je vsa leta dosegal vidne uspehe na različnih področjih delovanja, pri športnih uspehih pa se poleg treh olimpijcev – Mirka Vindiša, Nine Kolarič in Kristjana Čeha – ponaša tudi z odličji z evropskih članskih prvenstev, evropskih in svetovnih mladinskih prvenstev itd. Od letos tudi z naslovom članskega svetovnega prvaka, ki ga je osvojil izjemni metalec diska Kristjan Čeh. Čeh bo zagotovo še precej let krojil svetovni vrh in kot vsi upamo, izboljšal tudi že nekaj desetletij star svetovni rekord.«
Elektronska knjiga Špele Chomicki je dostopna na naslovu https://pmpo.si/e-publikacije/
- MUZEJSKI KOLEDAR 2023
Ptujski muzej že tradicionalno vsako leto izda stenski koledar za prihajajoče leto. Tudi leto 2023 ni izjema, ker pa muzej v tem letu obeležuje svojo 130-letnico, je to vidno tudi na koledarju, ki po mesecih prinaša številne zanimive zgodbe iz muzejske preteklosti. V koledarju se tako spominjamo in prikazujemo nekdanje muzejske zbirke in prostore, v katerih so bile, dogodke in razstave, ljudi in številne muzejske predmete.
S koledarjem želimo tudi srečno in zadovoljno leto 2023 vsem obiskovalcem in prijateljem ptujskega muzeja.
- Zbornik Archaeologia Poetovionensis 4, Petoviona in njen ager
V zborniku so natisnjeni prispevki, povezani z življenjem rimske in predrimske Petovione ter njenega upravnega ozemlja.
Zbornik vsebuje 17 prispevkov 32 avtorjev, ki so 18. novembra 2020 sodelovali na mednarodnem znanstvenem simpoziju »Petoviona in njen ager« v organizaciji Pokrajinskega muzeja Ptuj – Ormož (PMPO) in ZRC SAZU – Inštituta za arheologijo. Na simpoziju so domači in tuji strokovnjaki predstavili nove arheološke izsledke na območju antičnega mesta in na njegovem upravnem ozemlju. Beseda je tekla o tradiciji iz prazgodovine in o dogajanju po propadu rimske države. Namen simpozija je bil narediti nov korak v poznavanju rimske dobe na širšem območju Ptuja, ki bo pospešil prihodnje raziskave, olajšal varovanje kulturne dediščine in omogočil še boljšo predstavitev te dediščine javnosti.
Zbornik prinaša celotne strokovne prispevke s simpozija in je rezultat znanih in na novo raziskanih in zbranih podatkov. Vsa ta nova spoznanja in izsledki simpozija so zdaj širši javnosti dostopni v monografiji.
Brezplačni izvodi muzejskega koledarja in zbornika Petoviona in njen ager so na voljo na muzejski blagajni v Ptujskem gradu.