OBVESTILO: izvedba predhodnih arheoloških raziskav v sklopu priprave DPN za glavno cesto Ptuj - Markovci
OBVESTILO: izvedba predhodnih arheoloških raziskav v sklopu priprave DPN za glavno cesto Ptuj - Markovci
17. 4. 2023
Stanka L. (Kabinet župana)
259
Direktorat za prostor in graditev Ministrstva za naravne vire in prostor obvešča, da se bodo v sklopu priprave Državnega prostorskega načrta za glavno cesto Ptuj - Markovci, v drugi polovici meseca aprila 2023, na območju Občine Hajdina, Mestne občine Ptuj in Občine Markovci, s strani državne javne službe, ki jo opravlja Center za preventivno arheologijo v okviru Zavoda za varstvo kulturne dediščine, pričele izvajati predhodne arheološke raziskave.
Območje izvajanja predhodnih arheoloških raziskav si lahko občani ogledate na spletni strani:
Ministrstvo za naravne vire in prostor, Direktorat za prostor in graditev je v skladu z Zakonom o urejanju prostora (Uradni list RS, št. 199/21 in 18/23 – ZDU-IO) - v nadaljnjem besedilu ZUreP-3, pripravljavec v postopku priprave državnega prostorskega načrta za glavno cesto Ptuj - Markovci, za katerega je pobudo podalo Ministrstvo za infrastrukturo.
V sklopu študije variant – 2. krog vrednotenja je bil v prvi fazi izdelan Elaborat možnih variantnih rešitev, ki obravnava več možnih variant poteka glavne ceste Ptuj – Markovci. V februarju 2022 je DARS d.d. predstavil optimizirano varianto S5 kot predlog za nadaljevanje ŠV/PIZ. S predlogom, da se ŠV/PIZ nadaljuje z utemeljitvijo rešitve variante S5 optimizirane, sta se strinjala tako MzI kot tudi MNVP. Predlagano varianto S5 optimizirano je obravnavala tudi medresorska delovna skupina, ki jo je ustanovilo takratno Ministrstvo za okolje in prostor.
Medresorska delovna skupina je 8. 4. 2022 sprejela odločitev, da se v študiji variant/predinvesticijski zasnovi (ŠV/PIZ) obravnava ena varianta
(S5 optimizirana).
(S5 optimizirana).
V nadaljevanju priprave predmetnega DPN bo izdelana študija variant (utemeljitev rešitve)/predvinvesticijska zasnova. Varianta bo ovrednotena s prostorskega, varstvenega (okoljskega), funkcionalnega in ekonomskega vidika. Izdelano bo tudi okoljsko poročilo in ostale strokovne podlage. Študija variant (utemeljitev rešitve)/predinvesticijska zasnova z vsemi strokovnimi
podlagami bo javno razgrnjena.
V skladu z Zakonom o varstvu kulturne dediščine se v sklopu priprave vseh gradiv opravijo tudi predhodne arheološke raziskave. V začetni fazi priprave DPN so bile že opravljene predhodne arheološke raziskave po metodah 1 do 3 (historična analiza prostora, analiza obstoječih podatkov in GIS analize), ki se izvajajo kabinetno.
V nadaljnjih fazah priprave DPN bodo izvedene predhodne arheološke raziskave v obliki ekstenzivnega terenskega pregleda. Podatki o arheoloških ostalinah, ki bodo z njimi pridobljeni, bodo vključeni v pripravo okoljskega poročila. Predhodne arheološke raziskave v skladu z Zakonom o varstvu kulturne dediščine opravlja Center za preventivno arheologijo v okviru Zavoda za varstvo kulturne dediščine Slovenije. Izvedba predhodnih arheoloških raziskav je namenjena podrobnejši analizi širšega obravnavanega prostora in nikakor ne pomeni, da bo celotno obravnavano območje vključeno v končni obseg državnega prostorskega načrta.
Predhodne arheološke raziskave bodo izvedene v obliki ekstenzivnega terenskega pregleda, ki se izvaja v obliki sprehoda preko zemljišča in pobiranjem vseh najdb na površini; to velja za površine kot je njiva, t.i. odprte površine. V primeru, da so na zemljišču posevki ali je zemljišče zatravljeno ali pogozdeno, pa se pregled izvaja z izkopom testnih jamic v velikosti 40 x 40 x 40 cm. Testne jamice bodo po pregledu nemudoma zasute in v primeru travnatih površin prekrite s travno rušo.
V kolikor bodo potrebne natančnejše arheološke raziskave, bodo le-te opravljene šele na podlagi sprejete uredbe o državnem prostorskem načrtu oziroma na podlagi predhodnega soglasja lastnikov zemljišč.
Dokumenti, priloge
Klikni tukaj za prikaz prilog