Orgelski koncert Heinricha Wimmerja iz pobratenega Burghausna
Prijatelji iz Burghausna ter ptujski minoriti organizirajo koncert organista Heinricha Wimmerja v torek, 5. 9. 2023, ob 20. uri v minoritski cerkvi sv. Petra in Pavla na Ptuju
Vljudno vabljeni, da prisluhnete zvoku mogočnih orgel!
**
PROGRAM
Johann Sebastian Bach (1685 Eisenach–1750 Leipzig):
Tokata in fuga v F-duru (BWV 540)
Johann Joseph Fux (1660 Hirtenfeld pri Gradcu–1741 Wien):
Ciaccona v D-duru
August Gottfried Ritter (1811 Erfurt–1885 Magdeburg):
Sonata št. 2 v e-molu, op. 19 (1850)
Anton Schmid (1799 Altheim–1875 Landshut):
Lied ohne Worte (Pesem brez besed)
Johann Sebastian Bach:
Ciaccona iz Partite št. 2 v d-molu za solo violino, za orgle priredil Arno Landmann (1887 Blankenhain/Türingen–1966 Schriesheim)
Heinrich Wimmer (Burghausen), rojen leta 1964 v Altöttingu na Zgornjem Bavarskem, je organist v domačem kraju od svojega 14. leta. Najprej je končal študij katoliške cerkvene glasbe v Regensburgu, kjer so delovali takratni stolni organist v Passauu Walther R. Schuster in KMD Karl Norbert Schmid (orgle), prof. dr. Hermann Schroeder (teorija) in dr. Oskar Sigmund (klavir in teorija).
Nato se je vpisal v orgelski razred prof. Klemensa Schnorra na Glasbeni akademiji v Münchnu in leta 1989 s koncertno diplomo (umetniški državni izpit) ter leta 1991 z mojstrsko diplomo končal študij orgel.
Leta 1985 je postal organist v župnijski cerkvi sv. Jakoba v Burghausnu. Tam je dal pobudo za gradnjo zelo cenjenih orgel, ki so pritegnile veliko pozornosti, ter začel mednarodno serijo orgelskih koncertov.
Od leta 2014 je tudi organist v samostanski cerkvi v Raitenhaslachu in romarski cerkvi v Marienbergu, ki je s svojimi zgodovinskimi orglami znamenitega Antona Bayra iz leta 1769 prav tako priljubljeno koncertno prizorišče. Na številnih koncertih, ki so ga popeljali ne le v mnoga nemška mesta, temveč tudi v skoraj vse evropske države, pa tudi v Izrael, na Kitajsko, v Južno Korejo, Rusijo in baltske države, je med drugim igral vsa orgelska dela Johanna Sebastiana Bacha, Wolfganga Amadeusa Mozarta, Felixa Mendelssohna-Bartholdyja in Maxa Regerja. Poleg glavnih del južnonemške baročne glasbe, francoske klasične glasbe ter nemške in francoske romantike se posebej posveča tudi kakovostnim, a na splošno neznanim skladbam za orgle in strunska zgodovinska glasbila s tipkami.
Heinrich Wimmer je na uglednih mednarodnih festivalih premierno izvedel več kot 150 orgelskih skladb svojega nekdanjega učitelja Oskarja Sigmunda ter drugih sodobnih skladateljev (med njimi Haralda Genzmerja, Andreasa Willscherja, Hermanna Schroederja, Johanna Simona Kreuzpointnerja). Poleg številnih radijskih posnetkov je do danes posnel 45 zgoščenk. Posnetki poleg celovitega prikaza orgelskih del Oskarja Sigmunda in Waltherja R. Schusterja na znanih orglah vključujejo tudi številne orgelske portrete manj znanih zgodovinskih inštrumentov, ki so pomembni za posamezno orgelsko pokrajino (vključno s sedmimi zgodovinskimi orglami v Vogtlandu: Oelsnitz, Markneukirchen, Lengenfeld, Straßberg, Elsterberg, Schöneck in Treuen).