Kampanja "Bodimo prijazni"
Kampanja "Bodimo prijazni"
13. 12. 2023
Stanka L. (Kabinet župana)
68
Tudi v Mestni občini Ptuj smo podprli kampanjo Zavoda PIP "Bodimo prijazni", s katero želijo širiti pozitivno sporočilo in poziv k spoštljivi, človeški, strpni in kulturni komunikaciji v javnosti.
8. 12. 2023 so že vzpostavili stično točko, ki omogoča brezplačno pravno pomoč državljanom in organizacijam, ki se soočajo s sovražnim govorom.
Več informacij o kampanji najdete na spodnji povezavi:
O PROJEKTU
Sovražni govor postaja pereč družbeni problem, ki zastruplja odnose med ljudmi. Veliko se dela na ozaveščanju, ko pa govorimo o aktivnostih za zamejevanje pojava, pri čemer imamo v mislih tudi sodno preganjanje konkretnih primerov, ugotavljamo nizko stopnjo ukrepanja. Težava je v pomanjkanju odločnih ukrepov na ravni državnih in lokalnih institucij ter njihova premajhna odzivnost, kar daje sovražnemu govoru prostor, da se širi in krepi ter prodira v vse pore javnega življenja. Sovražni govor postaja instrument za doseganje določenih političnih ciljev, diskreditacijo političnih tekmecev in kot tak vstopa v demokratične institucije. Relativizira in ruši koncept človekovih pravic kot temeljne ureditve, na kateri stoji zahodna politična kultura in civilizacija. Razmah sovražnega govora v državi potrjuje našo ugotovitev, da javne politike in javne institucije v Sloveniji do sedaj svojega dela v boju proti sovražnemu govoru niso opravile v zadostni meri. Sistemski ukrepi za odločen in oster boj proti sovražnemu govoru ne obstajajo, čeprav posamezne nevladne organizacije in aktivistične skupine ter Varuh človekovih pravic in Zagovornik načel enakosti problem naraščanja sovražnega govora zaznavajo in nanj vztrajno opozarjajo že nekaj let. Sodna praksa preganjanja sovražnega govora se niti približno ne ujema z izkustvom ljudi, ki se soočajo s sovražnim govorom v vsakdanjem življenju ali delovnem okolju.
Za večje učinke omejevanja sovražnega govora bo potrebno ob ozaveščevalnih kampanjah pristopiti tudi z drugačnimi pristopi in v okviru našega projekta želimo v boj proti sovražnemu govoru vstopiti z vzpostavitvijo »stične točke« za pomoč državljanom in organizacijam, ki se soočajo s sovražnim govorom. Ponudili bomo odločne, jasne in praktično uporabne usmeritve ter pomoč, kaj konkretno storiti v primeru soočenja s sovražnim govorom v fizičnem ali digitalnem okolju oziroma kje poiskati osebno pomoč. S projektom želimo vzpostaviti okolje, v katerem bodo ljudje deležni tovrstne pomoči preko različnih kanalov, tudi v fizični obliki v stiku s strokovnjaki za prepoznavanje sovražnega govora in pravnih vidikov njegove obravnave. Zavod PIP je od leta 2003 pravniška organizacija z veliko izkušnjami z delom z občani in nevladnimi organizacijami na področju prava in imamo vzpostavljen dober dostop do javnosti oz. uporabnikov, kar bomo v celoti izkoristili pri uvedbi in izvajanju novega programa.
Vzpostavitev stične točke bomo pospremili s kampanjo v sodelovanju z različnimi javnimi institucijami v Podravju, v katere dnevno prihaja po opravkih veliko število ljudi. S plakati in drugimi tiskovinami, ki bodo vidni in dostopni v njihovih prostorih, bomo predstavili problem, ki ga bomo naslavljali s pozitivno kampanjo, ki bo s svojimi sporočili govorila o spoštljivi medčloveški komunikaciji kot o evropski vrednosti, ki je nasprotna sovražnemu govoru. Hkrati pa bomo opozorili na primere komunikacije, ki je sovražni govor ter pozvali ljudi, da ko se soočijo s tovrstnimi primeri, pomoč ali nasvet poiščejo v naši informacijski in (pravni) svetovalni pisarni oz. stični točki. Namen kampanje je ljudi seznaniti z delovanjem stične točke in o pomenu, da se na pojave sovražnega govora odzovejo. Informiranje in ozaveščanje bomo izvajali tudi preko vzpostavljenih spletni strani Zavoda PIP in socialnih omrežij. Za večje razumevanje problema in prisotnosti sovražnega govora bomo organizirali srečanja v živo s prebivalci izbranih občin.
V projektu smo se odločili za pristop, ki bo ljudem obravnavano tematiko predstavil v njihovem lokalnem okolju in jih spodbujal k razmisleku in morebitnemu ukrepanju v smislu »kaj lahko jaz storim«, jih torej motiviral za aktivno delovanje in jim ob tem ponudil tudi konkretne rešitve oziroma pomoč.
S projektom želimo prispevati, da bo tudi sodna praksa v prihodnosti prispevala k temu, da se sovražni govor v Sloveniji ne bo nadalje razraščal in pridobival na legitimnosti.