Odlok o uporabi grba, zastave in žiga Mestne občine Ptuj
Uradni vestnik Mestne občine Ptuj, št. 12/2015
ODLOK
o uporabi grba, zastave in žiga Mestne občine Ptuj
I. SPLOŠNE DOLOČBE
1. člen
Ta odlok ureja uporabo grba, zastave in žiga Mestne občine Ptuj, ki so določeni s Statutom Mestne občine Ptuj in se smejo uporabljati le v obliki in z vsebino ter na način, ki je določen s tem odlokom.
2. člen
(1) Grb, zastava in žig označujejo pripadnost Mestni občini Ptuj.
(2) Grba, zastave, žiga ali njihovih sestavnih delov se ne sme zavarovati ali uporabljati kot znamko, model ali vzorec ter za označitev blaga ali storitev. V firmi zavoda, družbe ali gospodarskega združenja v imenu društva ni dovoljeno uporabljati grba, zastave in žiga Mestne občine Ptuj ali znakov, ki vsebujejo ali posnemajo uradne znake Mestne občine Ptuj.
(3) Ob pogojih in po postopku, ki ga določa ta odlok, se lahko dovoli uporaba grba Mestne občine Ptuj kot dodatne sestavine blagovnega ali storitvenega znaka za kvalitetne proizvode ali storitve z območja Mestne občine Ptuj.
3. člen
Ta odlok določa tista geometrijska pravila za oblikovanje grba, zastave in žiga, ki niso določena s Statutom Mestne občine Ptuj.
4. člen
Grba in zastave ni dovoljeno uporabljati, če sta poškodovana ali po zunanjosti neprimerna za uporabo.
II. GRB
5. člen
(1) Grb Mestne občine Ptuj se uporablja:
1. v žigu, štampiljki, oznakah dokumentov in znakih občinskih organov;
2. za označevanje območja Mestne občine Ptuj;
3. v prostorih in na poslopju Mestne občine Ptuj;
4. v glasilu in drugih obvestilih Mestne občine Ptuj;
5. na vabilih, čestitkah, vizitkah in podobnih uradnih izkazih, ki jih uporabljajo župan, podžupan in člani mestnega sveta ter direktor občinske uprave;
6. na pismu in ovitku, ki ga uporabljata župan in direktor občinske uprave;
7. na hišnih številkah in avtomobilskih registrskih tablicah;
8. protokolarnih in promocijskih darilih, spominkih in značkah, ki jih izdaja Mestna občina Ptuj;
9. publikacijah, promocijskih gradivih in uradni spletni strani občine in
10. na uniformah in delovnih oblekah uradnih oseb mestne uprave.
(2) Kot suhi žig, to je kot reliefno oblikovan brezbarven žig, pri katerem se znak odtisne s stisnjenjem kovinskega pozitiva in negativa, se grb uporabi le na vabilih, mapah, čestitkah in drugih listinah, ki jih izdajata župan in mestni svet.
(3) Grb se nahaja v pisarni župana, poročni dvorani in v sejni sobi mestnega sveta na vidnem mestu.
6. člen
(1) Zavodi, katerih ustanoviteljica je Mestna občina Ptuj, društva, ki imajo sedež na območju Mestne občine Ptuj, druge organizacije ter skupnosti in tista podjetja, ki usposabljajo in zaposlujejo invalidne osebe lahko zaprosijo, da se jim dovoli uporaba grba v naslednjih primerih:
1. na priznanjih in zahvalah in drugih listinah, ki se podeljujejo na kulturnih in športnih prireditvah;
2. na društvenem praporu v obliki našitkov ali značk na delovnih oblekah oz. uniformah, na tekmovalni in drugi opremi;
3. na vozilih, ki se uporabljajo za izvajanje dejavnosti zavoda, društva in druge organizacije ter skupnosti in tista podjetja, ki usposabljajo in zaposlujejo invalidne osebe;
4. na občinskih, medobčinskih in mednarodnih športnih, kulturnih in drugih tekmovanjih, humanitarnih in drugih prireditvah, na katerih se Mestna občina Ptuj predstavlja oziroma katerih se udeležuje.
(2) Dovoljenje za uporabo grba iz prejšnjega odstavka tega člena se daje izključno v nekomercialne namene.
7. člen
(1) Zavodi in podjetja, katerih ustanoviteljica je Mestna občina Ptuj in obrtniki, samostojni podjetniki, družbe in gospodarska združenja, ki imajo sedež v Mestni občini Ptuj in na njenem območju opravljajo pretežni del svoje dejavnosti, lahko zaprosijo, da se jim dovoli uporaba grba v komercialne namene.
(2) Uporaba grba se dovoli le kot dodatna sestavina že zavarovane blagovne ali storitvene znamke. Uporaba grba se dovoli le za določen čas, največ za pet let. Po preteku dovoljene dobe uporabe se
dovoljenje lahko obnovi.
(3) Za uporabo grba v komercialne namene plača uporabnik ustrezno nadomestilo. Višina nadomestila se določi v pogodbi, ki jo skleneta uporabnik in župan. Višina nadomestila ne sme presegati 1 % (var. 2%) cene izdelka brez DDV. Višina nadomestila grba pri storitvi se določi v pogodbi.
8. člen
Izdelek ali storitev, za katero se vloži prošnja za uporabo grba, morata biti kvalitetna in uveljavljena na območju Mestne občine Ptuj. Prosilec mora uživati ugled in zaupanje svojih strank, proti njemu ne smejo teči sodni postopki, ki bi jih sprožili upniki zaradi neizplačanih terjatev, ne sme biti v likvidacijskem ali stečajnem postopku, proti njemu ne smejo teči postopki zaradi gospodarskih prestopkov ali gospodarskega kriminala.
9. člen
Prošnji za izdajo dovoljenja za uporabo grba mora biti priložena ustrezna dokumentacija z naslednjimi podatki:
– namen uporabe grba;
– podroben opis izdelka ali storitve, opis že zavarovane blagovne znamke s grafičnim prikazom uporabe grba na izdelku ali pri opisu storitve;
– ime in naslov izdelovalca grba, z opisom tehnike izdelave in količina.
10. člen
(1) Prošnja za uporabo grba se vloži na Mestno občino Ptuj, pristojni oddelek za gospodarstvo, ki preveri izpolnjevanje pogojev, določenih s tem odlokom.
(2) Na podlagi ugotovitev pristojnega oddelka in po predhodni uskladitvi višine nadomestila pri uporabi grba v komercialne namene, direktor občinske uprave z odločbo dovoli ali zavrne uporabo grba. V odločbi, s katero se dovoli uporaba grba, se določijo čas in pogoji ter način uporabe grba.
(3) O pritožbi zoper odločbo odloča na drugi stopnji župan.
(4) Župan in uporabnik grba skleneta pogodbo, v kateri se določi višina nadomestila uporabe grba in način plačevanja nadomestila, v roku osem dni po dokončni odločbi o dovoljenju uporabe grba.
(5) Določbe prvega, drugega in tretjega odstavka tega člena se uporabljajo tudi za postopek o izdaji dovoljenja uporabe grba v nekomercialne namene.
11. člen
Izdano dovoljenje se prekliče, če se ugotovi:
– da je prosilec v prošnji navedel neresnične podatke;
– če prosilec, ki mu je bilo dovoljena uporaba grba le v nekomercialne namene le tega uporabi v komercialne namene;
– če pri uporabniku nastanejo okoliščine iz 8. člena tega odloka;
– če uporabnik ne izpolnjuje obveznosti določene v pogodbi o nadomestilu za uporabo grba;
– če uporabnik ne skrbi za primerno podobo grba;
– če uporabnik ne upošteva drugih pogojev, določenih v sklepu o dovolitve uporabe grba.
III. ZASTAVA
12. člen
(1) Zastava Mestne občine Ptuj, ki je določena s statutom občine, meri v originalu 800 x 2400 mm. Za uporabo zastave ob posebnih priložnostih ali za posebne namene se lahko določijo večje mere in sicer za dvakratno ali trikratno višino in širino v originalu.
(2) Grb je nameščen v sredini zastave gledano po širini in višini. Grb je v enakih proporcih z zastavo tako, daje zgornja stranica grba enaka 1/2 širine zastave.
13. člen
(1) Zastava Mestne občine Ptuj je skupaj z zastavo Republike Slovenije in Evropske unije stalno izobešena na zgradbi, v kateri je sedež Mestne občine Ptuj ter sejni sobi mestnega sveta.
(2) Kadar zastava Mestne občine Ptuj visi skupaj z drugimi zastavami se njen položaj določi skladno z določbami Zakona o grbu, zastavi in himni Republike Slovenije ter o slovenski narodni zastavi (Uradni list RS, št. 67/94) in Uredbe o uporabi zastave in himne Evropske unije v Republiki Sloveniji (Uradni list RS, št. 38/04).
14. člen
(1) Zastava Mestne občine Ptuj se izobesi v počastitev:
– občinskega praznika;
– tradicionalnih turističnih prireditev;
– ob drugih priložnostih, ko tako odloči župan in o tem obvesti javnost.
(2) V primerih iz prvega odstavka tega člena se zastava izobesi na zgradbah občinskih organov, na javnih občinskih zgradbah in na zgradbah zavodov in podjetij, katerih ustanoviteljica je Mestna občina Ptuj. Zastava je izobešena za čas trajanja praznika ali prireditve.
(3) Zastava se izobesi na dan žalovanja, ki ga določi župan, spuščena na pol droga.
15. člen
(1) Zastava se lahko izobesi tudi:
– ob mednarodnih, državnih, medobčinskih in občinskih srečanjih, športnih, kulturnih in drugih tekmovanjih, humanitarnih in drugih prireditvah in javnih shodih, ki jih organizira občina, katerih pokrovitelj je občina, na katerih se občina predstavlja oziroma katerih se udeležuje, v skladu s pravili in običaji takih shodov,
– ob predstavljanju občine v protokolarnih in promocijskih zadevah in
– v drugih podobnih primerih, če uporaba zastave ni v nasprotju s tem odlokom.
(2) Če je Mestna občina Ptuj pokrovitelj prireditve se lahko izobesi zastava le po predhodnem soglasju župana za uporabo zastave, za katerega mora zaprositi organizator prireditve.
(3) Ni dovoljena uporaba zastave ob shodih in prireditvah političnih strank.
IV. ŽIG
16. člen
(l) Premer žiga Mestne občine Ptuj, ki je določen s statutom občine, znaša 35 mm. Žig je obrobljen z dvema koncentričnima krogoma.
(2) Mestna občina Ptuj poleg žiga iz prejšnjega odstavka tega člena uporablja tudi mali žig s premerom 20 mm. Žig male oblike je obrobljen z enim krogom.
17. člen
(1) Kadar Mestna občina Ptuj uporablja več žigov z istim besedilom, mora imeti drugi in vsi nadaljnji žigi v spodnjem delu zaporedno številko.
(2) Oddelek za splošne zadeve vodi posebno evidenco o žigih Mestne občine Ptuj, ki jih uporablja ali hrani.
(3) Za izdelavo žigov, vodenje evidence in njihovo uničevanje v Mestni občini Ptuj, se smiselno uporabljajo določila predpisov, ki urejajo ravnanje z žigi državnih organov v Republiki Sloveniji.
18. člen
Žig Mestne občine Ptuj lahko uporabljajo le organi Mestne občine Ptuj in občinska uprava. Z žigom se potrjuje verodostojnost občinskih aktov, dopisov in dokumentov.
V. KAZENSKE DOLOČBE
19. člen
(1) Z globo 650,00 EUR se kaznuje pravna oseba, če:
– uporablja grb Mestne občine Ptuj brez dovoljenja;
– uporablja grb Mestne občine Ptuj v komercialne namene, pa ima dovoljenje le za uporabo v nekomercialne namene;
– uporablja zastavo Mestne občine Ptuj brez dovoljenja;
– zavaruje ali uporablja kot znamko model oziroma vzorec ter za označevanje blaga ali storitev grb ali zastavo Mestne občine ali njene sestavne dele.
(2) Z globo 65,00 EUR se kaznuje tudi odgovorna oseba pravne osebe, ki stori prekršek iz prejšnjega odstavka.
(3) Z globo 100,00 EUR se kaznuje samostojni podjetnik posameznik ali posameznik, ki samostojno opravlja dejavnost, če stori prekršek iz prvega odstavka tega člena.
(4) Z globo 65,00 EUR se kaznuje posameznik, če:
– stori prekršek iz prvega odstavka tega člena,
– če uniči, poškoduje, popiše ali odstrani z javnega mesta grb ali zastavo Mestne občine Ptuj.
20. člen
Izvajanje določb tega odloka nadzoruje pristojna inšpekcija Mestne občine Ptuj.
VI. PREHODNE IN KONČNE DOLOČBE
21. člen
Z uveljavitvijo tega odloka ostanejo v veljavi dovoljenja za uporabo grba izdana na podlagi dosedanjih predpisov.
22. člen
Z uveljavitvijo tega odloka preneha veljati Odlok o uporabi grba, zastave in pečata Mestne občine Ptuj (Uradni vestnik Mestne občine Ptuj, št. 4/96 in 12/97).
23. člen
Ta odlok začne veljati petnajsti dan po objavi v Uradnem vestniku Mestne občine Ptuj.