Pravilnik o sprejemu otrok v Vrtec Ptuj - neuradno prečiščeno besedilo (3)
Uradni vestnik Mestne občine Ptuj, št. 9/09, 13/17, 5/18 in 4/21
PRAVILNIK
o sprejemu otrok v Vrtec Ptuj
o sprejemu otrok v Vrtec Ptuj
(neuradno prečiščeno besedilo št. 3)
I. Uvodne določbe
1. člen
S tem pravilnikom Mestna občina Ptuj kot ustanoviteljica Vrtca Ptuj (v nadaljevanju: vrtec) ureja vodenje in izpeljavo postopka vpisa in sprejema otrok v vrtec, sestavo in način dela komisije za sprejem otrok, kriterije za sprejem otrok v vrtec ter vključitev, trajanje in izpis otrok iz vrtca.
II. Sprejem otrok v vrtec
2. člen
(1) Vrtec vpisuje in sprejema predšolske otroke v svoje programe na podlagi prijav in prostih mest vse leto.
(2) Vrtec lahko sprejme otroka, ko je dopolnil starost enega leta oziroma najmanj enajst mesecev.
(3) Vrtec lahko sprejme toliko otrok, kolikor dopuščajo prostorske kapacitete in normativi za oblikovanje oddelkov.
3. člen
(1) Vrtec vključuje predšolske otroke v dve starostni obdobji, in sicer:
- v prvo starostno obdobje: otroci v starosti od 11-tih mesecev do treh let,
- v drugo starostno obdobje: otroci v starosti od treh let do vstopa v osnovno šolo.
(2) Otroci so razporejeni v starostno homogene, heterogene in kombinirane oddelke.
(3) Prehod iz prvega starostnega obdobja v drugo starostno obdobje se praviloma opravi ob začetku novega šolskega leta.
(4) Vrtec mora na svojih spletnih straneh objaviti informacije o številu mest, ki jih zagotavlja za predšolske otroke, o številu prostih mest, ki so staršem na voljo in podatek o predvideni čakalni dobi, ki predstavlja čas od dne, ko otrok izpolnjuje pogoje za vključitev oz. od datuma željenega vstopa v vrtec do možnosti njegove
vključitve v program vrtca.
4. člen
Vrtec vključuje tudi otroke z motnjami v duševnem razvoju, slepe in slabovidne otroke oziroma otroke z okvaro vidne funkcije, gluhe in naglušne otroke, otroke z govorno-jezikovnimi motnjami, gibalno ovirane otroke, dolgotrajno bolne otroke, otroke s primanjkljaji na posameznih področjih učenja, otroke z avtističnimi motnjami ter otroke s čustvenimi in vedenjskimi motnjami, ki potrebujejo prilagojeno izvajanje programov vzgoje in izobraževanja z dodatno strokovno pomočjo ali prilagojene programe vzgoje in izobraževanja oziroma posebne programe vzgoje in izobraževanja.
5. člen
(1) Vrtec lahko glede na trajanje izvaja dnevne, poldnevne in krajše programe, ki zajemajo vzgojo, izobraževanje, varstvo in prehrano.
(2) Pri oblikovanju oddelkov mora vrtec upoštevati zakonsko predpisane normative in standarde za oblikovanje oddelkov.
III. Vpis otrok v dnevno varstvo
6. člen
(1) Javni razpis za vpis predšolskih otrok v programe vrtca poteka praviloma enkrat letno, po objavljenem javnem razpisu za vpis v Vrtec Ptuj, ki je objavljen v mesecu februarju oz. marcu za naslednje šolsko leto.
Postopki centralnega vpisa otrok se opravijo najkasneje do 31. maja.
(2) Javni razpis za vpis predšolskih otrok v programe vrtca se objavi v sredstvih javnega obveščanja, na oglasnih deskah v enotah vrtcev in na spletni strani vrtca.
(3) Vrtec vključuje otroke tudi med šolskim letom po uvrščenosti na centralni čakalni seznam ali po vrstnem redu vpisa iz seznama vlog, če starost otroka ustreza prostemu mestu. V primeru nastopa izjemnih okoliščin, nastalih v družini otroka, zaradi katerih se bistveno poslabšajo pogoji za otrokov normalni razvoj (smrt starša oziroma skrbnikov, prestajanje zaporne kazni enega od staršev oziroma skrbnikov, nenadna obolelost v družini otroka ter druge okoliščine), za katere center za socialno delo izda potrdilo, se otroka vključi v vrtec prioritetno izven vrstnega reda.
(4) Vpis otroka v Vrtec Ptuj uredijo starši oz. skrbniki (v nadaljevanju: starši) na upravi Vrtca Ptuj.
(5) Starši vpišejo otroka v vrtec tako, da izpolnijo vlogo (prošnjo) na predpisanem obrazcu vrtca, ki ga dobijo na upravi vrtca, v enotah vrtca ali na spletni strani vrtca in jo oddajo neposredno na upravi vrtca. Na prošnji za sprejem otroka v vrtec starši zapišejo želeno enoto vpisa. V primeru, da v tej enoti ni dovolj prostih mest, si vrtec pridružuje pravico, da otroka razporedi na prosto mesto v oddelku ustreznega starostnega obdobja v kateri izmed preostalih enot Vrtca Ptuj.
(6) Starši, ki želijo otroka vpisati v izmenski vrtec, morajo ob Podpisu pogodbe o določitvi medsebojnih pravic in obveznosti staršev in vrtca izpolniti še obrazec »Izjava staršev glede potrebe po izmenskem varstvu otroka vključenega v Vrtec Ptuj«, ki mora biti podpisana s strani delodajalca. Izjavo starši dobijo na Upravi Vrtca Ptuj ali na spletni strani vrtca.
(7) Prednost pri sprejemu v vrtec na prosta mesta med šolskim letom imajo otroci s stalnim prebivališčem v Mestni občini Ptuj, ki so jih starši vpisali v času centralnega vpisa.
(8) Starši lahko oddajo vlogo za sprejem otroka v vrtec, tudi po zaključenem centralnem vpisu, vendar oddana vloga ne zagotavlja sprejema otroka v vrtec v šolskem letu za katerega je bil že zaključen javni razpis.
IV. Postopek sprejema otrok v vrtec
7. člen
(1) Če je v vrtcu dovolj prostih mest, odloči o sprejemu otrok ravnateljica vrtca oziroma od nje pooblaščena oseba v skladu s Kriteriji za sprejem otrok v vrtec. O svojem delu vodi Zapisnik o sprejemu otrok ob centralnem vpisu, ki ga posreduje Mestni občini Ptuj, najpozneje do 31. maja.
(2) V primeru, da je za sprejem v vrtec oziroma posamezno enoto vrtca ali oddelek vpisanih več otrok kot je v vrtcu prostih mest, odloča o njihovem sprejemu komisija za sprejem otrok v vrtec (v nadaljevanju: komisija).
V. Sestava in način dela komisije
8. člen
(1) Sestavo in način dela komisije ter kriterije za sprejem otrok v vrtec določi občina ustanoviteljica na predlog sveta vrtca.
(2) Komisija je sestavljena iz treh članov, in sicer:
- predstavnika strokovnih delavcev vrtca, ki ga imenuje ravnateljica vrtca,
- predstavnika staršev, ki ga imenuje svet vrtca,
- predstavnika Mestne občine Ptuj, ki ga imenuje župan.
(3) Člani komisije so imenovani za obdobje štirih let z možnostjo ponovnega imenovanja.
(4) Mandat predstavnika staršev je vezan na vključenost otroka v vrtec.
9. člen
(1) Komisija dela na sejah. Delo komisije vodi predsednik komisije, ki je praviloma predstavnik strokovnih delavcev vrtca.
(2) Komisijo sklicuje predsednik komisije.
(3) Administrativna dela za komisijo izvaja vrtec. Na seji komisije lahko sodeluje tudi ravnateljica vrtca oziroma od nje pooblaščeni predstavnik vrtca in svetovalna delavka vrtca, vendar brez pravice glasovanja.
(4) Komisija lahko zahteva pisno mnenje pristojne institucije, katerih mnenje je pomembno za odločitev o sprejemu otrok (npr. center za socialno delo, patronažno službo in druge).
(5) Komisija obravnava vse vloge, ki so vložene do dneva izteka razpisnega roka, na seji v skladu z določili zakona, ki ureja splošni upravni postopek, z uporabo skrajšanega ugotovitvenega postopka in sprejme svoje odločitve s sklepi, ki jih sprejme z večino glasov vseh članov.
(6) Če obstaja dvom o verodostojnosti posameznih dejstev in okoliščin, navedenih v vlogi za sprejem, ima ravnatelj ali od njega pooblaščena oseba ali komisija za sprejem otrok pravico preveriti njihovo resničnost.
10. člen
Komisija odloči o sprejemu otrok praviloma enkrat letno, najkasneje do 31. maja za naslednje šolsko leto na podlagi prostih mest po posameznih oddelkih in enotah vrtcev, podatkov iz vlog in kriterijev za sprejem otrok v vrtec.
11. člen
(1) O poteku dela komisije se vodi zapisnik, ki mora vsebovati:
- kraj, datum in čas zasedanja seje komisije, na kateri se odloča o sprejemu otrok v vrtec,
- imena prisotnih članov komisije in drugih navzočih predstavnikov vrtca ali drugih institucij,
- število prostih mest v vrtcu oz. v posamezni enoti po posameznih programih in letnikih rojstev,
- število prispelih vlog za sprejem,
- seznam otrok, ki so bili sprejeti v vrtec po prioritetnih kriterijih,
- seznam odklonjenih otrok s skupnim številom zbranih točk po posameznem kriteriju, po starostnih skupinah oz. letnikih rojstev in kraju bivališča in vrsti programa,
- opis okoliščin oz. listin, ki so bistveno vplivale na sprejem otrok.
(2) Strokovna opravila za komisijo opravlja pooblaščena oseba vrtca, ki ima opravljen strokovni izpit iz Zakona o splošnem upravnem postopku.
(3) Zapisnik podpišejo vsi člani komisije. Zapisnik je sestavni del dokumentacije vrtca, zato ga je potrebno hraniti skladno z veljavnimi predpisi.
(4) Zapisnik o delu komisije vrtec posreduje Mestni občini Ptuj.
VI. Kriteriji za sprejem otrok v vrtec
12. člen
(1) Pred obravnavo vlog za vpis otrok v vrtec se v želeno oziroma izbrano enoto vrtca razporedijo otroci, ki že obiskujejo vrtec in starši željo za premestitev izrazijo s pisno vlogo na upravi vrtca. Vloga za premestitev v drugo željeno enoto vrtca se upošteva pri otrocih, katerih starši imajo do vrtca poravnane vse finančne obveznosti.
(2) Prednost pri sprejemu otrok v vrtec imajo otroci, za katere so starši predložili odločbo o usmeritvi ali strokovno mnenje pediatra, da je otrok v postopku usmerjanja oziroma ima kakšne drugačne posebnosti, ali je otroku odložen vstop v osnovno šolo, ali ima potrdilo centra za socialno delo o ogroženosti otroka zaradi socialnega položaja družine.
(2) Prednost pri sprejemu v vrtec ima otrok, za katerega starši v skladu z zakonom, ki ureja celostno obravnavo predšolskih otrok s posebnimi potrebami, predložijo individualni načrt pomoči družini ali zapisnik centra za zgodnjo obravnavo.
(3) Otroke iz predhodnega odstavka sprejme komisija neposredno, pred pričetkom rednega sprejema brez točkovanja.
(4) V postopku centralnega vpisa se obravnavajo vse vloge, ki so bile vložene v roku do zaključka javnega razpisa za vpis predšolskih otrok v Vrtec Ptuj.
(5) Otroka, ki do takrat še ne bo dopolnil 11-tih mesecev, komisija uvrsti na čakalno listo in obvesti starše o možnosti vključitve ob izpolnitvi zakonskega pogoja z odločbo, v kateri je navedeno, na katerem mestu čakalne liste je otrok.
(6) Vloge za vpis se vrednotijo po naslednjih kriterijih:
Kriterij Število točk
1 Starši ali eden od staršev ima skupaj z otrokom stalno prebivališče na območju Mestne občine Ptuj 50
2 Zaposlenost obeh staršev oziroma zaposlenost starša, če gre za enoroditeljsko družino, kar je razvidno iz ustrezne dokumentacije 30
3 Mati/oče otroka je dijak(inja) ali študent(ka) 20
4 Zaposlenost enega izmed staršev 15
5 Uvrščenost otroka na čakalno listo iz preteklega leta 10
6 Družina že ima v vrtec vključenega enega ali več otrok 5
7 Sprejem dvojčkov ali več otrok hkrati 4
13. člen
(1) Pri točkovanju vlog po kriterijev iz predhodnega člena upošteva komisija seštevek vseh točk. V vrtec so sprejeti otroci, ki dosežejo največje število točk.
(2) Če dva ali več otrok dosežejo enako število točk, komisija pri določitvi prednostnega vrstnega reda upošteva datum oddane vloge (v primeru medletne prijave otroka), pri čemer ima prednost otrok, katerega prijava je bila oddana prej.
(3) Otroke, ki zaradi premajhnega števila točk niso bili sprejeti, komisija uvrsti na centralni čakalni seznam po vrstnem redu zbranega števila točk od najvišjega do najnižjega. Centralni čakalni seznam velja do izpraznitve seznama. Dokler velja centralni čakalni seznam, vrtec ne sme sprejeti otroka, ki ni uvrščen na centralni čakalni seznam, razen:
- novinca, za katerega so starši v skladu z zakonom, ki ureja celostno zgodnjo obravnavo predšolskih otrok s posebnimi potrebami, predložili individualni načrt pomoči družini ali zapisnik centra za zgodnjo obravnavo,
- novinca, za katerega so starši predložili mnenje centra za socialno delo o ogroženosti zaradi socialnega položaja družine,
- če na centralnem čakalnem seznamu ni otroka, ki bi izpolnjeval pogoje za prosto mesto v konkretnem oddelku,
- če starši vseh otrok, ki so na centralnem čakalnem seznamu, odklonijo sprejem otroka v vrtec oz. ne podpišejo pogodbe o vključitvi otroka v zakonitem roku.
(4) Vrtec najpozneje v osmih dneh po zaključenem postopku sprejema obvesti starše o sprejemu oz. zavrnitvi otroka v vrtec.
(5) Starše, katerih otroci so sprejeti, vrtec z obvestilom povabi na sklenitev medsebojne pogodbe med vrtcem in starši.
(6) Zoper odločbo o zavrnitvi otroka v vrtec lahko starši v petnajstih dneh po vročitvi vložijo pritožbo na svet vrtca. Svet vrtca mora o pritožbi odločati v tridesetih dneh od prejema pritožbe. Odločitev sveta vrtca je dokončna.
(7) Otroke, ki se jih sprejme v vrtec in za katere starši sprejem odklonijo oziroma ga želijo prestaviti za določen čas, se šteje, da so umaknili vlogo za vpis otroka v vrtec.
(8) Če otrok do novega sprejema ni bil sprejet zaradi pomanjkanja prostih mest, se vlogo ponovno točkuje za sprejem za novo šolsko leto.
14. člen
Vrtec mora omogočiti staršem na njihovo zahtevo vpogled v zapisnik postopka vpisa oz. zapisnik dela komisije, vendar le tistega dela, ki se nanaša na vlogo njihovega otroka.
VII. Vključitev, trajanje in izpis otrok iz vrtca
15. člen
(1) Na osnovi odločbe komisije o sprejemu otroka v vrtec, starši v 15 dnevih na upravi vrtca sklenejo z vrtcem pogodbo o medsebojnih obveznostih in pravicah.
(2) Vključitev otroka v vrtec je možna s 1. v mesecu.
(3) Starši, ki podpišejo pogodbo, morajo do pričetka vstopa otroka v vrtec predložiti potrdilo pediatra o zdravstvenem stanju otroka v skladu z Zakonom o spremembah in dopolnitvah Zakona o nalezljivih boleznih. Vrtec starše informira o vsem, kar je pomembno za vključitev otroka in jih obvesti do kdaj in komu starši oddajo vlogo za znižano plačilo vrtca (VRT/1).
(4) Če starši ne podpišejo pogodbe z vrtcem najkasneje v petnajstih dneh po prejemu odločbe o sprejemu, oziroma ne zaprosijo za razumno podaljšanje roka iz utemeljenih razlogov, se šteje, da so umaknili vlogo za vpis otroka v vrtec. V tem primeru vrtec izda sklep o ustavitvi postopka vpisa otroka v vrtec.
(5) Starši za novo vpisanega otroka ob podpisu Pogodbe o določitvi medsebojnih pravic in obveznosti staršev in vrtca, plačajo akontacijo v znesku 50,00 EUR. Znesek se poračuna staršem ob izstavitvi prvega računa za program, ki ga obiskuje otrok v vrtcu. V kolikor starši kljub podpisu pogodbe otroka ne vključijo v vrtec, se akontacija ne vrne.
16. člen
(1) Otroci morajo pričeti obiskovati vrtec z datumom, ki je določen v Pogodbi o določitvi medsebojnih pravic in obveznosti staršev in vrtca oziroma naslednji dan, ko starši predložijo zdravniško potrdilo in otrok dopolni starostni pogoj za vstop v vrtec ali naslednji dan po poteku starševskega (porodniškega) dopusta, če je bil le-ta podaljšan.
(2) Starše, ki otroka ne pripeljejo v vrtec in izostanka ne opravičijo v desetih dneh od dneva, ki je določen kot datum sprejema v vrtec, se pisno pozove, naj se o vzroku izostanka izrečejo pisno v roku 8 dni od prejema obvestila. Če se starši kljub pozivu ne odzovejo, se smatra, da odstopajo od pogodbe. V tem primeru se izda sklep o ustavitvi postopka vpisa otroka v vrtec z dnem izteka osem dnevnega roka. Pogodba o določitvi medsebojnih pravic in obveznosti staršev in vrtca se v tem primeru prekine s prvim dnem naslednjega meseca.
(3) Vrtec v primeru izpisa otroka na nezasedeno mesto sprejme naslednjega otroka iz centralnega čakalnega seznama, ki po starosti ustreza oblikovanemu oddelku.
17. člen
-črtan-
18. člen
(1) Otroci, sprejeti v vrtec, so vključeni v vrtec do vstopa v osnovno šolo.
(2) Starši lahko otroka izpišejo iz vrtca na podlagi izpisanega obrazca, oddanega na upravi vrtca, najmanj 30 dni pred želenim datumom izstopa. Izpis prične veljati s prvim dnem naslednjega meseca, ko je bila oddana vloga. Starši so do dneva izpisa dolžni plačati vrtec, ki je ustrezno znižan za stroške živil, v kolikor otrok ne obiskuje več vrtca do dneva izpisa.
(3) Izpisani otrok nima prednosti pri morebitnem ponovnem vpisu v vrtec.
(4) Vrtec v primeru izpisa otroka na nezasedeno mesto sprejme naslednjega otroka iz centralnega čakalnega seznama, ki po starosti ustreza oblikovanemu oddelku.
(5) Starši, ki želijo izpisati otroka iz vrtca pred 1. septembrom zaradi vključitve v šolo, morajo za koriščenje ugodnosti izpisa, ki ga poravna občinski proračun, imeti do vrtca poravnane vse obveznosti.
19. člen
V primeru, da starši izpišejo otroka iz vrtca, ga lahko ponovno vpišejo šele po preteku najmanj treh mesecev.
VIII. Končne določbe
20. člen
Z uveljavitvijo tega pravilnika preneha veljati Sklep o sestavi komisije za sprejem otrok v vrtec ter kriterijev za sprejem otrok v Vrtec Ptuj, ki ga je sprejel Mestni svet Mestne občine Ptuj na seji, dne 25. maja 2009.
21. člen
Ta pravilnik začne veljati naslednji dan po objavi v Uradnem vestniku Mestne občine Ptuj.
Pravna podlaga
Dokumenti, priloge
Klikni tukaj za prikaz prilog
Predpisi, na katere predpis vpliva
-
Pravilnik o sprejemu otrok v Vrtec Ptuj - neuradno prečiščeno besedilo (3)
Status: Neuradno prečiščeno besediloOrgan: Občinski svetObjavljeno v: Neuradno prečiščeno besedilo (26.03.2021)Začetek veljavnosti: 27.03.2021Tip objave: PravilnikVsebina: Vrtci
Pravilnik o spremembah in dopolnitvah Pravilnika o sprejemu otrok v Vrtec Ptuj (Uradni vestnik Mestne občine Ptuj, št. 5/2018)
Pravilnik o spremembah in dopolnitvah Pravilnika o sprejemu otrok v Vrtec Ptuj (Uradni vestnik Mestne občine Ptuj, št. 13/2017)
Pravilnik o sprejemu otrok v Vrtec Ptuj (Uradni vestnik Mestne občine Ptuj, št. 9/2009)
Sklep o sestavi komisije za sprejem otrok v vrtec ter kriterijih za sprejem otrok v Vrtec Ptuj (Uradni vestnik Mestne občine Ptuj, št. 4/2009)
Status: Veljavno
Organ: Občinski svet
Datum sprejetja: 19.03.2018
Začetek veljavnosti: 24.03.2018
Tip objave: Pravilnik
Vsebina:
Vrtci
Status: Veljavno
Organ: Občinski svet
Datum sprejetja: 17.07.2017
Začetek veljavnosti: 22.07.2017
Tip objave: Pravilnik
Vsebina:
Vrtci
Status: Veljavno
Organ: Občinski svet
Datum sprejetja: 21.09.2009
Začetek veljavnosti: 29.09.2009
Tip objave: Pravilnik
Vsebina:
Vrtci
Status: Pretečeno / razveljavljeno
Organ: Občinski svet
Datum sprejetja: 25.05.2009
Začetek veljavnosti: 30.05.2009
Konec veljavnosti: 29.09.2009
Tip objave: Sklep
Vsebina:
Vrtci